İstanbul hava durumu °C
  • BIST: 83.686 %-0,72
  • Dolar: 2,6582 %0,62
  • Euro: 2,8993 %0,56
  • Altın: 101,47 %0,55
24-07-2015 20:11 Kategori: GÜNDEM | Bölge: ANKARA

TÜRKİYE KOALİSYON GÜÇLERİNE ÜSLERİNİ AÇTI

TÜRKİYE KOALİSYON GÜÇLERİNE ÜSLERİNİ AÇTI
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Ankara, IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun insanlı ve insansız hava unsurlarının üslerde konuşlandırılmasına onay verildiğini açıkladı. "

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklamayla İncirlik Üssü'nün IŞİD'e yönelik hava operasyonlarında koalisyon uçaklarına açılması konusunda bilgi verdi.

Açıklamada, IŞİD’in Türkiye için öncelikli bir ulusal güvenlik tehdidi olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Bu tehdidin boyutları giderek büyümektedir. ABD’ye ait silahlı insansız hava araçlarının ülkemizde konuşlandırılmasına dair iznin Sayın Dışişleri Bakanımızca geçtiğimiz Haziran ayı sonunda açıklandığı hatırlanacaktır."

IŞİD’le mücadeleye yönelik mevcut işbirliğinin daha da derinleştirilmesine karar verildiği belirtilen açıklama, şöyle devam etti:

“Bu çerçevede, Bakanlar Kurulu, TBMM’den 2 Ekim 2014 tarihinde aldığı yetkiye dayanarak, DEAŞ’a yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer Koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir. Bahse konu harekatlarda, tabiatıyla, Türk Hava Kuvvetleri unsurları da aynı amaçla görevlendirilecektir"

Sabah IŞİD'e yapılan hava operasoynunda atıfta bulunulan açıklamada, daha sonra şöyle denildi:

"Jetlerimiz BM Şartı’nın 51.  Maddesi uyarınca meşru müdafa hakkımıza dayanarak Suriye içindeki belirli DEAŞ unsurlarını hedef almış bulunmaktadır. DEAŞ’a yönelik koalisyon harekatına fark yaratıcı katkılar sağlaması beklenen bu yeni işbirliğinin detayları hakkında,  operasyonel nedenlerle, bu aşamada bilgi verilmeyecektir.”

 Kaynak: Rudaw
Editör: Hayrettin Demir
Bu haber 1620 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

GÜNEY KURDİSTANIN BAĞIMSIZLIĞINI DESTEKLİYOR MUSUNUZ?

0%

0%

0%

0%

NAMAZ VAKİTLERİ

E-BÜLTEN ABONELİĞİ