İstanbul hava durumu °C
  • BIST: 83.686 %-0,72
  • Dolar: 2,6582 %0,62
  • Euro: 2,8993 %0,56
  • Altın: 101,47 %0,55
14-09-2015 13:33 Kategori: GÜNDEM | Bölge: HEWLÊR

AVRUPA PARLAMENTOSU: KÜRTLERE DEVLET KURMALARI İÇİN DESTEK VERECEĞİZ

AVRUPA PARLAMENTOSU: KÜRTLERE DEVLET KURMALARI İÇİN DESTEK VERECEĞİZ
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Irak ile ilişkilerden sorumlu delegasyonunun başkanı İngiliz parlamenter David Campbell Bannerman, “Devlet kurmaları için Kürtler’e destek vereceklerini” söyledi."

Rûdaw’da yer alan habere göre:

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Irak ile ilişkilerden sorumlu delegasyonunun başkanı İngiliz parlamenter David Campbell Bannerman, “Devlet kurmaları için Kürtler’e destek vereceklerini” söyledi.

David Campbell, Kürdistan Bölgesi’nde demokratik sistem ile ülkenin inşa edilmesinin çok önemli olduğunu ve bu modelin desteklenmeyi hakkettiğini belirtti.

 

Campbell, öncelikli işin IŞİD’i ortadan kaldırmak olduğuna işaret ederek, “Kürtler’i haklarını elde etmelerini ve devlet sahibi olmalarını destekliyoruz” dedi.

 

Avrupalı parlamenter, IŞİD’in Irak ve Suriye’de elegeçirdiği çok sayıda muhimmat ve cephaneliğe rağmen, Peşmerge Güçleri’nin moralinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, askeri yardımların süreceğini kaydetti.

 

Göçzedeleri barındıran ülkelere ayrılan 3 milyon Euro’dan Kürdistan Bölgesi’ne pay ayrılmamasını eleştiren David Campbell, “Türkiye, Lübnan, Ürdün ve başka ülkelere verilecek desteğin Kürdisan Bölgesi’ni kapsamaması büyük bir yanlış” dedi.


2 milyon göçzedenin Kürdistan Bölgesi’ne sığındığını hatırlatan Campbell, sözlerine şunları ekledi:

 

“Kürdistan halkı cömertçe kapılarını açtı. Kürtler’in bir tarihi var ve insanın evinden olmasının ne olduğunu çok iyi biliyorlar. Bu çok büyük ve çözümü kolay olmayan bir sorun. Konu üzerinde daha çok çalışılmalı.”Kaynak: Rudaw
Editör: Erdal Kamışlo
Bu haber 34336 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

GÜNEY KURDİSTANIN BAĞIMSIZLIĞINI DESTEKLİYOR MUSUNUZ?

0%

0%

0%

0%

NAMAZ VAKİTLERİ

E-BÜLTEN ABONELİĞİ