İstanbul hava durumu °C
  • BIST: 83.686 %-0,72
  • Dolar: 2,6582 %0,62
  • Euro: 2,8993 %0,56
  • Altın: 101,47 %0,55
29-09-2015 02:28 Kategori: DÜNYA | Bölge: New York

PUTİN: KÜRTLER VE ESAD SADECE IŞİD İLE SAVAŞIYOR

PUTİN: KÜRTLER VE ESAD SADECE IŞİD İLE SAVAŞIYOR
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı konuşmada, terörizme destek vermenin iki yüzlülük olduğunu belirtti. Putin ayrıca, IŞİD’le savaşanların sadece Kürtler ve Esad olduğunu aktardı."

Dünya liderlerinin New York'ta bir araya geldiği Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı konuşmada IŞİD ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

‘Teröre destek vermek, ikiyüzlülüktür’

Onlara başta silah veriyorlar, sonra öğretiyorlar, daha sonra IŞİD tarafına geçiyorlar. IŞİD boş yere oluşmadı, onu en başta istenmeyen rejimlere karşı silah olarak oluşturdular. Suriye ve Irak'a karşı savaş alanı oluşturan IŞİD aktif bir şekilde diğer bölgelere de yayılıyor, İslam Dünyasında efendi olmayı hedefliyor. Belli ki sadece bu ülkelerle sınırlı kalmayacak. İşin durumu tehlikeliden de fazla. Bu durumda uluslararası terör tehdidine ilişkin açıklamalar yapmak ve uyuşturucu ticareti, illegal petrol ve silah ticareti gibi terörün finansman kanallarına gözlerini kapatmak iki yüzlülüktür. Gerçekten böyle düşünen ve hareket edenlere şunu söylemek isterim: Siz çok sert fakat aptal olmayan insanlarla iş yapıyorsunuz, onlar sizden daha aptal değil. Bir de kimin kimi kendi amaçları için kullandığı belli değil.

Teröristlerle her türlü oynama çabaları, onları silahlandırma çabaları uzağı görememektir ve çok tehlikelidir. Bunun sonucunda küresel terör tehdidi kritik bir şekilde büyüyebilir, yeni bölgeleri ele geçirebilir. IŞİD kamplarında aralarında Avrupa olmak üzere birçok kişi bulunuyor.

Maalesef, bunu direkt söylemem gerek ki, Rusya da istisna değil. Kan kokusunu alan haydutların sonra evlerine dönmelerine ve orada kara işlerine devam etmelerine izin veremeyiz. Bunu istemiyoruz. Bunu hiç kimse istemiyor, öyle değil mi? Rusya her zaman teröre sert bir şekilde karşı gelmiştir.

Kürtler milisler ve Esad dışında kimse IŞİD’le savaşmıyor’

Bugün Irak ve Suriye'ye, teröristlerle mücadele veren bölgenin diğer ülkelerine askeri teknik yardımda bulunuyoruz. Suriye hükümetiyle, hükümet ordusuyla, yüz yüze terörle mücadele edenlerle işbirliği yapmayı reddetmenin çok büyük hata olduğunu düşünüyoruz. Esad hükümeti ve Suriye'deki Kürt milisler dışında IŞİD ile gerçekten savaşan yok. Şunu söylemek zorundayım ki, son zamanlarda bizim dürüst ve direkt adımlarımız Rusya'yı hırslarının büyümesiyle suçlamak için kullanılıyor. Bu konuda konuşanların sanki hiç hırsları yok. Ama konu Rusya'nın hırslarında değil, dünyada oluşan duruma katlanmak mümkün değil. Gerçekte biz hırslarla yönetmeyi değil ortak değerlerle ve ortak çıkarlarla uluslararası kurallar temelinde yönetmeyi, önümüzde duran yeni sorunları çözmek için güçlerimizi birleştirmeyi ve uluslararası terör karşıtı koalisyonu kurmayı teklif ediyoruz.Ve tabi ki bu koalisyonun kilit üyelerinin Müslüman ülkelerin olması gerek. Çünkü IŞİD sadece onlara direkt tehdit oluşturmuyor, aynı zamanda kendi kanlı suçlarıyla kocaman dünya dini olan İslam'ı kötülüyor, İslam'la dalga geçiyorlar, onun insani değerlerini yok ediyorlar."

 Kaynak: Grihat
Editör: Erdal Kamışlo
Bu haber 1208 defa okunmuştur.
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER DÜNYA HABERLERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

GÜNEY KURDİSTANIN BAĞIMSIZLIĞINI DESTEKLİYOR MUSUNUZ?

0%

0%

0%

0%

NAMAZ VAKİTLERİ

E-BÜLTEN ABONELİĞİ